Region 1
1st Round – Tuesday, March 2
(2)Tiospa Zina 50, (7)Webster Area 41
(3)Sisseton 65, (6)Aberdeen Roncalli 39
(5)Milbank 54, (4)Redfield 31
SoDak 16 Qualifiers – Friday, March 5
(5)Milbank 51, (1)Groton Area 42
(3)Sisseton 54, (2)Tiospa Zina 41
Region 2
1st Round – Tuesday, March 2
(3)Flandreau 61, (6)Deuel 37
(4)Clark/Willow Lake 67, (5)Hamlin 46
SoDak 16 Qualifiers – Friday, March 5
(1)Sioux Valley 57, (4)Clark/Willow Lake 43
(3)Flandreau 48, (2)Florence/Henry 44
Region 3
1st Round – Tuesday, March 2
(3)West Central 64, (6)Baltic 35
(5)Garretson 53, (4)Tri-Valley 46
SoDak 16 Qualifiers – Friday, March 5
(1)Sioux Falls Christian 65, (5)Garretson 31
(2)Dell Rapids 65, (3)West Central 52
Region 4
1st Round – Tuesday, March 2
(2)Dakota Valley 81, (7)Beresford 52
(3)Tea Area 75, (6)Elk Point-Jefferson 53
(4)Lennox 64, (5)Canton 44
SoDak 16 Qualifiers – Friday, March 5
(1)Vermillion 68, (4)Lennox 43
(2)Dakota Valley 64, (3)Tea Area 58
Region 5
1st Round – Tuesday, March 2
(3)Parker 59, (6)McCook Central/Montrose 53
(4)Parkston 67, (5)Mt. Vernon/Plankinton 64
SoDak 16 Qualifiers – Friday, March 5
(1)Madison 64, (4)Parkston 37
(2)Wagner 77, (3)Parker 70
Region 6
SoDak 16 Qualifiers – Friday, March 5
(1)Chamberlain 81, (4)Miller 36
(2)Mobridge-Pollock 54, (3)Stanley County 40
Regions 7/8
1st Round – Tuesday, March 2
(7)Hot Springs 2, (10)Lead-Deadwood 0 (forfeit; COVID-19)
(9)Hill City 64, (8)Bennett County 56
SoDak 16 Qualifiers – Friday, March 5
(1)St. Thomas More 70, (9)Hill City 48
(4)Custer 2, (5)Lakota Tech 0 (forfeit; COVID-19)
(2)Winner 61, (7)Hot Springs 30
(3)Rapid City Christian 45, (6)Belle Fourche 40
SoDak 16 – Tuesday, March 9
(1)Vermillion 67, (16)Milbank 37
(2)Dakota Valley 65, (15)Sisseton 47
(3)Sioux Valley 79, (14)Wagner 49
(4)Sioux Falls Christian 85, (13)Custer 52
(5)St. Thomas More 45, (12)Madison 43
(6)Chamberlain 56, (11)Flandreau 48
(7)Winner 53, (10)Mobridge-Pollock 50
(8)Dell Rapids 68, (9)Rapid City Christian 54
STATE TOURNAMENT – Denny Sanford PREMIER Center, Sioux Falls
1st Round – Thursday March 18
(8)Dell Rapids 53, (1)Vermillion 52
(4)Sioux Falls Christian 58, (5)St. Thomas More 47
(2)Dakota Valley 65, (7)Winner 58
(3)Sioux Valley 53, (6)Chamberlain 44
Friday, March 19
Consolation
St. Thomas More 35, Vermillion 32
Chamberlain 68, Winner 43
Semifinals
Sioux Falls Christian 64, Dell Rapids 52
Sioux Valley 62, Dakota Valley 57
Saturday, March 20
Championship
Sioux Falls Christian 84, Sioux Valley 50
3rd Place
Dakota Valley 69, Dell Rapids 60
5th Place
St. Thomas More 62, Chamberlain 49
7th Place
Vermillion 78, Winner 49
Comments