Men’s College Basketball
SDSU 91, Western Illinois 56
Sioux Falls 65, Augustana 59
Northern State 72, Winona State 68
SMSU 62, Wayne State 59
Morningside 74, Dakota Wesleyan 60
Mount Marty 85, Waldorf 79
UM-Morris 81, Presentation 74
Dakota State 91, Oglala Lakota 59
Women’s College Basketball
SDSU 75, Western Illinois 45
Sioux Falls 76, Augustana 72
Northern State 69, Winona State 49
Wayne State 79, SMSU 62
Mount Marty 62, College of Saint Mary 66
Morningside 84, Dakota Wesleyan 62
UM-Morris 96, Presentation 52
Dakota State 102, Oglala Lakota 39
High School Boys Basketball
Belle Fourche 59, Lemmon 46
Brookings 52, Pierre 50
Canistota 62, Elkton-Lake Benton 54
Chester 48, McCook Central/Montrose 33
Cheyenne-Eagle Butte 85, Todd County 66
Dell Rapids St. Mary 65, Winner 59
Faith 59, Mott-Regent, N.D. 20
Flandreau 77, Castlewood 59
Freeman Academy/Marion 53, Tripp-Delmont/Armour 41
Grand Forks Red River, N.D. 81, Aberdeen Central 79, 2OT
Harding County 60, Edgemont 27
Harrisburg 63, Douglas 44
Herreid/Selby Area 61, Stanley County 55
Huron 57, Sioux Falls Roosevelt 51
Janesville Parker, Wis. 37, Beresford 33
Kadoka Area 47, Hill City 33
Lake Preston 66, Deubrook 49
Lower Brule 52, Kimball/White Lake 44
Lower Brule 52, White Lake 44
Madison 72, Red Cloud 62
Pine Ridge 78, Parkston 58
LeMars 70, Sioux Center 31
Potter County 65, Leola/Frederick 60
Rapid City Central 84, Dickinson, N.D. 54
Rapid City Stevens 69, Watertown 29
Sturgis Brown 72, Lead-Deadwood 55
Waubay/Summit 59, Ipswich 50
Wessington Springs 63, Highmore-Harrold 51
Aberdeen Roncalli Classic
Sisseton 66, Aberdeen Christian 65
St. Thomas More 65, Aberdeen Roncalli 28
High School Girls Basketball
Belle Fourche 49, Wall 37
Beresford 59, Parker 38
Crow Creek 56, West Central 54
Dakota Valley 58, Viborg-Hurley 56
Dickinson, N.D. 52, Rapid City Central 51
Estelline/Hendricks 34, James Valley Christian 33
Florence/Henry 48, Warner 31
Grand Forks Red River, N.D. 58, Aberdeen Central 45
Harding County 51, Edgemont 46
Harrisburg 69, Douglas 15
Herreid/Selby Area 76, Stanley County 20
Hill City 60, Kadoka Area 34
Ipswich 43, Waubay/Summit 41
Lyman 45, Philip 35
Mt. Vernon/Plankinton 56, Platte-Geddes 41
Newell 65, McIntosh 33
Pierre 34, Brookings 23
Pine Ridge 71, Madison 50
Potter County 43, Leola/Frederick 13
Rapid City Stevens 68, Watertown 39
Red Cloud 57, Vermillion 43
Redfield 56, Hitchcock-Tulare 27
Sioux Falls Washington 46, Yankton 26
Sturgis Brown 34, Lead-Deadwood 29
Sully Buttes 55, Mobridge-Pollock 38
Wagner 44, Sioux Falls Christian 37
Waverly-South Shore 49, Oldham-Ramona/Rutland 13
White River 59, New Underwood 30
Winner 59, Parkston 35
Aberdeen Roncalli Classic
Aberdeen Christian 64, McLaughlin 55
St. Thomas More 40, Aberdeen Roncalli 39
Sioux Center 48, LeMars 34
Marshall 67, Mankato West 54
Worthington 74, Albert Lea 64
High School Wrestling
MCM Invite
Team Standings
1. Canton (269)
2. MC/M (176)
3. Winner (170)
4. K/WL/P-G (152)
5. Burke/Gregory (130) Big Stone Therapies Border Battle
Milbank Area 42, Border West 25, Minn.
United Clay Becker, Minn. 41, Sioux Falls Washington 29
Minneota, Minn. 65, Lennox 15
Harrisburg 40, Worthington, Minn. 24
Worthington, Minn. 49, Milbank 24
Border West, Minn. 38, Sioux Falls Washington 34
United Clay Becker, Minn. 63, Lennox 13
Harrisburg 44, Minneota, Minn. 22
Minneota, Minn. 52, Milbank Area 19
Worthington, Minn. 53, Sioux Falls Washington 22
Border West, Minn. 60, Lennox 16
Harrisburg 43, United Clay Becker, Minn. 22
United Clay Becker, Minn. 55, Milbank Area 21
Minneota, Minn. 58, Sioux Falls Washington 18
Worthington, Minn. 63, Lennox 15
Harrisburg 59, Border West, Minn. 18
ECHL Rapid City Rush 3, Utah Grizzlies 2 SO
USHL Sioux Falls Stampede 2, Team USA 1
High School Boys Hockey Watertown Lakers 6, Oahe Capitals 4 Sioux Falls Flyers 4, Brookings Rangers 1 Sioux Center Storm 11, Huron All Stars 8 Rushmore Thunder 7, Aberdeen Cougars 3
High School Girls Hockey Sioux Falls Flyers 4, Aberdeen Cougars 3 Huron All Stars 5, Rushmore Thunder 0