NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION
Washington 121 Charlotte 107
Toronto 115 Cleveland 109
Atlanta 127 Philadelphia 117
Boston 119 Golden State 104
Sacramento 124 L.A. Clippers 103
Denver 106 Utah 100
TOP-25 COLLEGE BASKETBALL
(2)Gonzaga 87 Santa Clara 72
(11)Oregon 77 California 72
(15)Maryland 82 (18)Iowa 72
(19)Illinois 59 Minnesota 51
UCLA 72 (20)Colorado 68
NATIONAL HOCKEY LEAGUE
Montreal 3 Buffalo 1
Nashville 6 New Jersey 5 SO
Los Angeles 3 Arizona OT
SOUTH DAKOTA SCOREBOARD
Men’s College Basketball
USD 93, Denver 87
Women’s College Basketball
SDSU 89, Western Illinois 48
High School Boys Basketball
Arlington 64, Deubrook Area 52
Colman-Egan 69, Estelline/Hendricks 45
De Smet 64, Elkton-Lake Benton 41
Dell Rapids 64, Vermillion 52
Ethan 54, Mitchell Christian 27
Freeman Academy/Marion 52, Irene-Wakonda 41
Hill City 54, Wall 41
Lemmon 70, McIntosh 42
Lennox 56, Parkston 36
Leola/Frederick 71, Faulkton 58
Madison 70, McCook Central/Montrose 43
Oldham-Ramona/Rutland 64, James Valley Christian 31
Potter County 58, North Central Co-Op 42
Sioux Falls Christian 84, Dakota Valley 53
Sioux Falls Washington 48, Sioux Falls Lincoln 46
Sisseton 48, Deuel 47
Viborg-Hurley 81, Centerville 43
Wagner 78, Scotland 39
Webster Area 49, Aberdeen Roncalli 47
Yankton 47, Sioux Falls Roosevelt 46
Dakota Oyate Challenge
First Round
Flandreau Indian 47, Crazy Horse 37
Marty Indian 76, Tiospaye Topa 50
Omaha Nation, Neb. 79, Lower Brule 70
Tiospa Zina Tribal 63, Takini 33
High School Girls Basketball
Alcester-Hudson 52, Dell Rapids St. Mary 41
Boyd County, Neb. 60, Burke/South Central 56
Dakota Valley 51, Sioux Falls Christian 43
Ethan 48, Mitchell Christian 12
Faith 60, Herreid/Selby Area 36
Faulkton Area 55, Leola/Frederick 17
Florence/Henry 43, Sisseton 39
Hitchcock-Tulare 49, Sully Buttes 39
Irene-Wakonda 52, Freeman Academy/Marion 23
James Valley Christian 50, Oldham-Ramona/Rutland 35
Langford Area 41, Warner 28
New England, N.D. 50, Harding County 46
Potter County 61, North Central Co-Op 41
Rapid City Christian 46, Hot Springs 32
Sanborn Central/Woonsocket 49, Wessington Springs 23
Sioux Falls Lincoln 63, Sioux Falls Washington 55
St. Thomas More 64, Sturgis Brown 41
Todd County 56, Pine Ridge 51
Tri-Valley 35, Elk Point-Jefferson 25
Vermillion 51, Dell Rapids 29
Viborg-Hurley 53, Centerville 41
Wagner 57, Scotland 48
Big East Conference Tournament
First Round
Beresford 46, Sioux Valley 40
Flandreau 65, Baltic 29
Garretson 60, Chester Area 24
Dakota Oyate Challenge
First Round
Flandreau Indian 93, Tiospaye Topa 23
Lower Brule 69, Crazy Horse 44
Marty Indian 54, Takini 17
Tiospa Zina Tribal 48, Omaha Nation, Neb. 46
High School Wrestling
SF Washington 48, SF O’Gorman 31
Pierre 68, Huron 9
Sully Buttes Quadrangular
Stanley County 45, Potter County 18
Potter County 30, Cheyenne Eagle Butte 18
Potter County 29, Sully Buttes 18
College Wrestling
Augustana 36, Northwestern 12
High School Gymnastics
Huron Triangular
Watertown 150.1
Aberdeen Central 134.6
Huron 130.8