Region 1
1st Round – Tuesday, February 23
(2)Redfield 55, (7)Tiospa Zina 24
(4)Sisseton 42, (5)Webster Area 39
(6)Milbank 46, (3)Groton Area 43
SoDak 16 Qualifiers – Thursday, February 25
(1)Aberdeen Roncalli 54, (4)Sisseton 25
(2)Redfield 59, (6)Milbank 24
Region 2
1st Round – Tuesday, February 23
(4)Sioux Valley 52, (5)Clark/Willow Lake 36
(3)Flandreau 69, (6)Deuel 35
SoDak 16 Qualifiers – Thursday, February 25
(1)Hamlin 63, (4)Sioux Valley 36
(3)Flandreau 52, (2)Florence/Henry 46
Region 3
1st Round – Tuesday, February 23
(4)Tri-Valley 54, (5)Baltic 36
1st Round – Wednesday, February 24
(3)Garretson 63, (6)Dell Rapids 37
SoDak 16 Qualifier – Thursday, February 25
(4)Tri-Valley 57, (1)West Central 52
SoDak 16 Qualifier – Friday, February 26
(2)Sioux Falls Christian 60, (3)Garretson 37
Region 4
1st Round – Tuesday, February 23
(5)Lennox 53, (4)Canton 49
(2)Tea Area 70, (7)Beresford 41
(6)Elk Point-Jefferson 46, (3)Vermillion 42
SoDak 16 Qualifiers – Thursday, February 25
(1)Dakota Valley 61, (5)Lennox 60
(2)Tea Area 58, (6)Elk Point-Jefferson 35
Region 5
1st Round – Tuesday, February 23
(4)Wagner 57, (5)Madison 35
(3)Mt. Vernon/Plankinton 54, (6)Parker 51
SoDak 16 Qualifiers – Thursday, February 25
(1)McCook Central/Montrose 62, (4)Wagner 60
(2)Parkston 50, (3)Mt. Vernon/Plankinton 42
Region 6
SoDak 16 Qualifiers – Thursday, February 25
(1)Mobridge-Pollock 59, (4)Stanley County 29
(2)Miller 51, (3)Chamberlain 50
Regions 7/8
1st Round – Tuesday, February 23
(7)Custer 53, (10)Lead-Deadwood 25
(8)Hot Springs 60, (9)Bennett County 55
SoDak 16 Qualifiers – Thursday, February 25
(1)St. Thomas More 2, (8)Hot Springs 0 – forfeit (COVID-19)
(2)Winner 69, (7)Custer 34
(3)Belle Fourche 53, (6)Rapid City Christian 48
(4)Hill City 50, (5)Lakota Tech 45
SoDak 16 – Thursday, March 4
(1)St. Thomas More 61, (16)Miller 27
(2)Winner 50, (15)Tri-Valley 35
(3)Hamlin 62, (14)Mobridge-Pollock 22
(4)Aberdeen Roncalli 50, (13)Redfield 15
(5)Sioux Falls Christian 52, (12)Flandreau 51 (OT)
(6)Belle Fourche 50, (11)Parkston 46
(10)McCook Central/Montrose 41, (7)Hill City 39
(8)Dakota Valley 68, (9)Tea Area 59
STATE TOURNAMENT – Watertown Civic Arena
1st Round – Thursday March 11
(1)St. Thomas More 66, (8)McCook Central/Montrose 29
(4)Aberdeen Roncalli 45, (5)Sioux Falls Christian 34
(2)Winner 59, (7)Dakota Valley 48
(3)Hamlin 53, (6)Belle Fourche 36
Friday, March 12
Consolation
Sioux Falls Christian 56, McCook Central/Montrose 45
Dakota Valley 66, Belle Fourche 63
Semifinals
Aberdeen Roncalli 36, St. Thomas More 35
Hamlin 43, Winner 37
Saturday, March 13
Championship
Aberdeen Roncalli 48, Hamlin 31
3rd Place
Winner 54, St. Thomas More 51
5th Place
Sioux Falls Christian 51, Dakota Valley 48
7th Place
McCook Central/Montrose 49, Belle Fourche 42
Comments